Archiv autora: vcelova

Vycházka č. 9 – Žižkovská věž

V loňském školním roce, ještě jako prvňáci, jsme navštívili Žižkovskou věž. Prohlídka se nám velmi líbila a věž jsme vyzkoušeli namalovat.  Projekt dokončujeme již jako druháci, a proto jsme se rozhodli, vymodelovat si svoji věž.

Více informací k projektu v příloze.

zizkovska-vez-1

img_8904  img_8926 img_8924 img_8905 img_9662

Vánoce doma a jinde ve světě 2. D

V současné době se i u nás čím dál častěji setkáváme s americkými prvky Vánoc- kdy na balkonech i v reklamách vystupuje Santa Claus. Kdo ale rozdává dárky u dětí z 2. D jsme se dozvěděli v projektovém dni, který se uskutečnil 4. 12.

Většina dětí, mezi které se zde řadí i dívka z Korey, Vietnamu a Ruska slaví české tradiční Vánoce.

Jiné děti dodržují alespoň nějaké vánoční zvyklosti země původu svých rodičů.

O tom, jak se slaví Vánoce ve Slovinsku, nám společně se svou maminkou povyprávěl Oliver. Pomocí zdařilé prezentace nám společně představili průběh vánočních svátků, které jsou velmi podobné našim oslavám. Dárky zde rozdává Božiček. Paní Poche dětem upekla tradiční slovinský vánoční  pokrm- Poticu, která všem velice chutnala.

Ukrajinské Vánoce nám představil Viktor a jeho maminka. Dozvěděli jsme se, že u nich se dárky nenadělují 24. prosince, ale až 6. a 7. ledna- slaví totiž pravoslavné Vánoce. Společně nám zazpívali tradiční vánoční koledu a ochutnali jsme také lahodné cukroví.

Dominikův tatínek pochází z Ameriky, dodržují české tradiční Vánoce, ale Dominik nám představil Vánoce v Americe. Zde dárky přináší komínem Santa Claus a děti je rozbalují 25. prosince.

Projektový den se nám velice vydařil. Velké poděkování patří paní Poche a paní Kapustové, které nám krásně o Vánocích povídaly.

IMG_1913 IMG_1914 IMG_1916 IMG_1919 IMG_1920 IMG_1921 IMG_1923 IMG_1924 IMG_1927IMG_1932

Vánoce ve světě 5. C

Naše třída 5. C se též zúčastnila projektu „Vánoce ve světě“. Děti si připravily informace, které se týkaly tradic, obyčejů a zvyků, které se dodržují v jiných zemích během vánočních svátků. Mohli jsme tyto tradice či zvyky porovnávat s našimi českými. Při práci na projektu nás vyrušili samotní vládci pekla ale vzhledem k tomu, že my jsme vzorní a hodní, nikoho čerti neodnesli a projekt jsme dokončili.

Michaela Divišová

Vánoce ve světě I_ Vánoce ve světě II_ Vánoce ve světě III_ Vánoce ve světě