Noc Guye Fawkese

Noc Guye Fawkese  – Bonfire night

Tento svátek se slaví 5. listopadu zejména ve Velké Británii. Jde o připomínku události z roku 1605, kdy král Jakub I. přežil pokus o atentát, který zorganizovali katoličtí šlechtici. Přípravou výbušniny byl pověřen Guy Fawkes, který umístil výbušniny pod budovu parlamentu. O spiknutí se dozvěděli členové parlamentu a atentátu zabránili. Na počest skutečnosti, že král Jakub I. přežil tento atentát, schválil parlament 5. listopad jako oficiální veřejný svátek. Lidé rozdělávají ohně a upalují figurku Guye Fawkese. Od 20. století se k ohňům přidaly i ohňostroje a často také pouťové akce. Tradičním jídlem jsou jablka v karamelu, pečené brambory, klobásy a dýňová polévka. 

A big festival in England is Guy Fawkes night (5th November). It’s also called Bonfire night. This happens as a celebration of the failure of the Gunpowder Plot on the 5th of November 1605 in which a number of Roman Catholic conspirators, including Guy Fawkes, attempted to blow up the Houses of Parliament with the king James I.

King James I decreed that 5 November should be the day that people always celebrate that the Gunpowder Plot wasn´t successful. On Bonfire Night, grown-ups set off fireworks, light bonfires, and sometimes burn a doll that looks like Guy Fawkes. Traditional food includes toffee apples, baked potatoes, sausages and pumpkin soup.

Děkujeme mamince od Ríši (paní Catherine Land) za pěknou hodinu.

Guy Fawkes - prezentace