Sylvia Plath a 1.B

„Knížku o postelích a dvě pohádky navrch“ od americké spisovatelky Sylvie Plathové, nositelky Pulitzerovy ceny, nám představila paní Dominique Buda. Paní Buda četla anglicky a její syn Emil Hejda nám četl českou verzi. Bylo to zajímavé a často i velmi legrační. Děti pak na hodině výtvarné výchovy malovaly postel svých snů.

Paní Claudia Eftimiadisová nás navštívila dvakrát. Poprvé nám přečetla z knihy „Paní moře“ řeckou pohádku Pětník. Dědeček s babičkou našli pětník a chtěli si za něj něco dobrého koupit. Vždy se zeptali, zda je to dobré. Dostali odpověď: „… je to dobré jako…“ Proto se rozhodli, že si koupí až tu další věc. A tak chodili od jednoho prodavače ke druhému. Až poslední bylo víno – s odpovědí prodávajícího: „Víno je dobré jako víno“.  „A tak přišli na něco, co přes svoje stáří ještě nevěděli. Že víno je jediná věc, která se ničemu nepodobá.“

Podruhé si přinesla paní Claudia knihu „Řecké mýty pro děti“ od autora G. Kasdepke, ze které nám přečetla kapitolu Kde je moje dcera? V této báji hledá bohyně plodnosti a úrody Déméter svoji krásnou dceru, přes její nesouhlas zaslíbenou Diem bohu Hádovi. Děti se tak dozvěděly, proč v zimě příroda spí a nic se na polích a na zahradách neurodí.