Lea Goldberg

Izrael

Lea Goldberg: Byt k pronájmu (Dira lehaskir)

Lea Golberg se narodila 29.5. 1911 v Konigsbergu v Prusku do židovské rodiny. Zemřela 15.11. 1970 v Jeruzaléme v Izraeli.

Byla to izraelská básnířka, dramatička, spisovatelka, překladatelka a vysokoškolská pedagožka. Její nejznámější dětské knihy se jmenují Dira lehaskir (Byt k pronájmu) a Nisim ve-nifla ´ot (Zázraky a divy).

Knížka Byt k pronájmu byla vydána v roce 1972, ale poprvé byla napsána jako povídka do novin už v roce 1948. Knížka je o stereotypu a předsudcích, a ty jsou zde alegoricky ukazovány na zvířátcích. Stereotypy a předsudky způsobují v životě komplikace – hádky a neporozumění mezi lidmi.

Příběh vypráví krásném pětipatrovém domě, kde bydlí tlustá slepice, kukačka, černá kočka, veverka a až do minulého týdne zde bydlel i myšák, který si však vzal kufr a nikdo neví, kam a proč šel. Sousedé se tedy rozhodnou byt pronajmout. Na prohlídku bytu postupně přijde několik zvířátek, kterým se byt líbil, ale žádné v domě nechtělo bydlet, protože nemá rádo sousedy. To ve zvířátcích vyvolává různé reakce.  Jako poslední přišla holubice, byt byl pro ni sice příliš malý a těsný, ale rozhodla se do bytu nastěhovat, protože na každém obyvateli domu vidí něco hezkého a má ráda sousedy. Holubice je symbolem míru, harmonie a porozumění.

S touto knihou nás seznámil Eric, jehož tatínek pochází z Izraele. Eric krátce pohovořil o životě autorky a pak nám přečetl příběh, který pro nás přeložili jeho rodiče. Knihu nám i přinesl ukázat. Bylo pro nás velmi zajímavé zalistovat si knihou, která je napsaná zprava doleva a jiným písmem! Všem se také líbily ilustrace Shmuela Katze. Eric nám i přinesl hebrejskou abecedu, takže jsme si mohli zkusit „přepsat“ svá jména.