Jordi Sierra i Fabra : El asesinato del profesor de matemáticas (Vražda učitele matematiky)

Jordi Sierra i Fabra je katalánský autor. Katalánsko je oblast na severovýchodě Španělska, jeho největší metropolí je město Barcelona. Katalánsko v roce 2017 vyhlásilo nezávislost (chtělo se odpojit od Španělska), ale žádný stát to neuznal a Katalánsko je stále součástí Španělského království. V Katalánsku se používá jazyk Katalánština, který bývá přirovnáván k něčemu mezi Španělštinou a Francouzštinou.

Jordi Sierra i Fabra je španělský spisovatel a hudební publicista. Narodil se 26. července 1947 ve španělské Barceloně. Od mládí se velmi intenzivně věnoval svým dvěma celoživotním vášním, moderní hudbě a literatuře. V 60. a 70. letech byl průkopníkem na poli hudební žurnalistiky, bohatě přispíval a dokonce založil několik velmi populárních časopisů v oblasti moderní hudby. Je autorem několika dílné encyklopedie kapely Beatles a jiných odborných publikací rockové hudby. Od hudební žurnalistky postupně přešel k psaní beletrie, zůstal však věrný mladým čtenářům a vešel ve známost zejména jako autor knih pro děti. Mezi jeho nejznámější knihy patří řada příběhů s detektivními zápletkami postav inspektora Mascarella, detektiva Daniela Rosse, nebo detektiva Berta Mira. Jeho knihy jsou velmi oblíbené zejména ve Španělsku a latinské Americe, kde se dočkaly i několika zfilmování. Jordi Sierra i Fabra je autorem i několika divadelních a rozhlasových her a věnuje se také pedagogické činnosti, přednáší na školách a pořádá semináře tvůrčího psaní. Jordi Sierra i Fabra je, zejména ve španělsky mluvících státech, váženým a oblíbeným autorem, jeho knihy jsou na pultech knihkupců velmi žádané a je nositelem řady literárních ocenění. Jeho knihy jsou pravidelně překládány do francouzštiny, němčiny a vlámštiny.

S knihou Vražda profesora matematiky nás seznámil Martin, náš zahraniční student, jehož maminka pochází ze Španělska. Jak název napovídá, jde o řešení vraždy profesora matematiky. Martin nám prozradil, že nejde o skutečný zločin, ale čtenář se v průběhu čtení dozví, že profesor matematiky svou vraždu „sehrál“, aby studenti pomocí vyřešení řady úloh našli pachatele.

Martin nám kus knihy přečetl v originále. Moc se nám líbilo, jak krásně Španělština zní. Pak nás nechal vyzkoušet si čtení originálu a pomohl s výslovností těžších slov. Užili jsme si mnoho legrace! Myslím, že část třídy se v tu chvíli rozhodla pro studium Španělštiny ve vyšším ročníku J.

Back to Top